Laboratorium Fotowoltaiczne swoją działalność naukowo-dydaktyczną prowadzi w dwóch stacjonarnych laboratoriach w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, które zlokalizowane są w budynkach D11/209 i C1/509 oraz w terenowym laboratorium znajdującym się na obszarze Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ, AGH w Miękini.
Na wyposażeniu laboratorium znajdują się moduły fotowoltaiczne m. in. monokrystaliczne, polikrystaliczne, mikromorficzne, CdTe, CIGS takich firm jak: Trunsun Solar, Solar Frontier, German Solar, Hanplast Solar, Sontor, Advanced Solar Power ASP, TSMC Solar. Oprócz tradycyjnych modułów zbudowanych z ogniw o standardowych wymiarach, na wyposażeniu laboratorium znajdują się także najnowocześniejsze moduły wykonane z ogniw połówkowych technologią SmartWire oraz moduły dwustronne wykonane technologią Bifacial.
Laboratorium Fotowoltaiczne wykonuje pomiary i dokonuje analizy pracy modułów w rzeczywistych warunkach pogodowych dzięki naziemnej instalacji fotowoltaicznej złożonej z 11 niezależnych torów pomiarowych, a także instalacji nadążnej. Informacji o aktualnej sytuacji pogodowej dostarcza przenośna stacja meteorologiczną, zaprojektowana i wykonana przez Zakład Elektroniki i Automatyki Przemysłowej A-STER. Stacja umożliwia pomiar kierunku i prędkości wiatru, temperatury powietrza, wilgotności względnej powietrza oraz napromieniowania słonecznego.
Laboratorium wykonuje kompletne pomiary parametrów pracy modułów fotowoltaicznych za pomocą wysokiej klasy wielofunkcyjnego miernika MI 3108 EurotestPV, łączącego funkcje miernika parametrów instalacji elektrycznych i testera instalacji fotowoltaicznych. Przyrząd umożliwia m.in. tworzenie charakterystyk prądowo-napięciowych, przeliczanie parametrów do wartości STC (standardowe warunki testowania) oraz pomiar mocy po stronach AC i DC falownika/inwertera.
Laboratorium wyposażone jest także w profesjonalną kamerę termowizyjną pozwalającą zidentyfikować przegrzewające się ogniwa i luksomierz.
Najważniejszym elementem laboratorium jest symulator promieniowania słonecznego SS‑X200R firmy Enlitechklasy AAA przeznaczony do badań ogniw fotowoltaicznych m.in.: monokrystalicznych, polikrystalicznych, perowskitowych, jak również cienkowarstwowych (np. CIGS, CdTe). Symulator wyposażony jest w lampę Xe 1600 W i filtry dające widmo promieniowania AM1.5G i AM0 co umożliwia oświetlenie obszaru o wymiarach 200 mm x 200 mm. Wyposażenie symulatora słonecznego daje możliwość przeprowadzania specjalistycznych badań ogniw fotowoltaicznych w warunkach kosmicznych, czyli w obecności promieniowania kosmicznego, jego części falowej o widmie AM0.
Laboratorium Fotowoltaiczne prowadzi również działalność projektową w zakresie systemów energetycznych i cieplnych (instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii) oraz systemów hybrydowych. Narzędziem do projektowania systemów OZE są dwa specjalistyczne programy takie jak PV*SOL firmy Valentin Software GmbH (10 licencji) oraz Polysun firmy Vela Solaris (10 licencji typu floating), które są wykorzystywane przez projektantów i instalatorów na całym świecie. Program Polysun jest zainstalowany na serwerze sieciowym, co umożliwia zdalny dostęp do oprogramowania.
W Laboratorium Fotowoltaicznym realizowane są prace inżynierskie, magisterskie i doktorskie oraz prace dla przemysłu z zakresu fotowoltaiki.
Zachęcamy do współpracy i kontaktu z naszymi pracownikami: